Wyspa tajemnic

Shutter Island

Wyspa tajemnic

„Wyspa Tajemnic” to film reżyserii Martina Scorsese. Jest on mistrzem gatunków takich jak: dramat, historie gangsterskie oraz biografie wielkich ludzi. Tym razem wziął się za historię z innej beczki, gdyż „Wyspa Tajemnic” jest thrillerem ekranizującym prozę Dennisa Lehane. Reżyser dowiódł wielkości swojego talentu tworząc niezapomniane dzieło.

Akcja filmu toczy się w połowie lat pięćdziesiątych. Teddy Daniels (Leonardo DiCaprio) jest detektywem, który wraz ze swoim nowym partnerem Chuckiem, przyjeżdżają na wyspę Shutter Island. Mieści się na niej Ashecliffe. Jest to więzienie – szpital dla psychicznie chorych przestępców. Jeden z osadzonych przyczynił się do śmierci żony Teddy’ego. Powodem pojawienia się detektywów na wyspie jest zniknięcie pacjentki, która zabiła swoje dzieci. Na każdym kroku działania detektywów są paraliżowane przez personel wraz z kierującymi szpitalem. Jeden z nich ma niemiecki akcent. W Teddym budzi to złe wspomnienia z obozu w Dachau. Ten fakt sprawia, że pojawiają się podejrzenia tego, iż na wyspie mogą być przeprowadzane eksperymenty na ludziach, czyli kontynuacja działań nazistów. Pobyt na wyspie powoduje pogorszenie stanu zdrowia Teddy’ego. Pojawiają się migreny i halucynacje. Te ostatnie dotyczą jego zmarłej żony i tajemniczej dziewczynki.

Akcja filmu prowadzona jest w taki sposób, iż widz siedzi z zapartym tchem przez cały seans, pomimo mrocznej atmosfery filmu. Wspomnienia zmarłej żony, retrospekcje z czasów II wojny światowej oraz koszmary senne bohatera potęgują wrażenie mroku. Opowieść Scorsese nie ma słabych punktów. Zdjęcia autorstwa Roberta Richardsona sprawiają, że film wciąga od początku do końca trwania. Dodatkowo muzyka rodem z horrorów jest idealnym uzupełnieniem zdjęć oraz przebiegu akcji.

Siła filmu Scorsese tkwi w scenariuszu. Jest on napisany w taki sposób, aby nie było w nim zbędnych chwil dłużyzn. Co i rusz dochodzi do kolejnego odkrycia powodującego niespodziewany zwrot akcji. To sprawia, że zmienia się nasze myślenie na temat rozwiązania zagadki. Co ciekawsze, zagadki, która jest to prawdą o Teddym. Czy jest tym za kogo się podaje? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi w filmie. Ostatnia scena jest tak skonstruowana, że rozwiązanie należy do widza i każdy z nas będzie miał inne odczucie. Potwierdziło się przekonanie, że zakończenia są mocną stroną Martina Scorsese.

Gra aktorów jest dodatkowym atutem filmu. Główną rolę gra Leonardo DiCaprio. Udowadnia on z każdą kolejną rolą, że ma spory warsztat aktorski. Obłęd, zagubienie, niepewność, paranoje zostały ukazane w sposób mistrzowski. Jego gra jest szczera, a nie od dziś wiadomo, że widz ceni sobie bardzo autentyczność postaci. Również Ben Kingsley stworzył postać niejednoznaczną, budzi ona skrajne emocje. Pozostali aktorzy także dali radę i udźwignęli po mistrzowsku swoje role. Zaznaczyć trzeba, że Max von Sydow tworzy klimat swoimi dialogami z akcentem niemieckim. Wprowadza on tym niepokój. Niepokojąco przypomina nazistę.

Ekranizacja „Wyspy Tajemnic” przez Scorsese nie jest płytką thrillerową opowiastką jakich jest mnogość. Nie mamy tu do czynienia z odkrywaniem tajemnic wyspy. Reżyser porusza również problem powojennej traumy.

 

link Więcej favorite_border Do obejrzenia
8.2
- Filmweb

Podziel się swoją opinią

TERAZ OGLĄDANE