Skazani na Shawshank

The Shawshank Redemption

Skazani na Shawshank

„Skazani na Shawshank” jest arcydziełem, które potrafi wywołać ciarki na plecach, łzy czy szczery uśmiech. Po obejrzeniu tego filmu chce się oglądać go ponownie za każdym razem, kiedy tylko nadarza się okazja. Są tacy, co twierdzą, że nie da się skopiować dzieła doskonałego jakim jest powieść Stephena Kinga i do tego oddać jej ducha na ekranie. Takich filmów, co idealnie odwzorowują powieści jest tyle, że można policzyć na palcach jednej ręki. Film Franka Darabonta należy do tych dzieł. Reżyserowi udało się oderwać od klimatu grozy i elementów nadprzyrodzonych. Dzięki temu dzieło zostało zrozumiane. Widz identyfikuje się z historią. Widzimy człowieka, który walczy o wolność, o prawdę i sprawiedliwość. Ta ostatnia jest tłamszona, ale jak zawsze zwycięża.

Film opowiada o młodym bankowcu Andym Dufresne, który zabija swoją żonę, którą przyłapuje na zdradzie. Andy miał wszystko, o czym mógł marzyć młody mężczyzna. Proces jest szybki, a sędzia wydaje surowy wyrok. Podwójne dożywocie. Trafia on do więzienia Shawshank. Porządku w nim pilnują sadystyczni strażnicy. Naczelnika gra Samuel Norton. Pod zasłoną Pisma Świętego dokonuje coraz większych oszustw i występków. Więzienie nie łamie Andy’ego. Zaczyna rozumieć zasady panujące w więzieniu, a co najważniejsze - wykształceniem zdobywa chłodną sympatię strażników. Andy przyjaźni się z czarnoskórym Redem (Morgan Freeman). Wiele lat przesiedzianych w Shawshank kończy się niespodziewanie jednej nocy. Dzieje się to, co było nieprzewidywalne, a co odbija swoje piętno na bohaterach i w zaskakujący sposób pieczętuje ich przyjaźń.

Reżyser bez zbędnych scen opisuje przyjaźń, która przeżyła w więzieniu 20 lat. Pojawia się poetycka sprawiedliwość, która zaprowadza porządek w świecie zdeprawowanym i zniszczonym.

Kiedy Andy dostaje wyrok, sędzia używa ostrych słów "uderza mnie pański brak skrupułów i lodowaty chłód”. Andy w takim stanie pozostaje również, kiedy inni współwięźniowie grożą mu, prześladują, biją i gwałcą. Nasz bohater znosi wszystkie przeciwności losu życia za kratami. Godzi się z tym stanem rzeczy, ale nie daje się zniszczyć. Na końcu filmu jego pokora została wynagrodzona. Film ma monologi głównych bohaterów, które nie opisują tego co mamy na ekranie, ale jakby żyją swoim życiem i pozwalają wejść w dusze bohatera.
 

link Więcej favorite_border Do obejrzenia
8.8
- Filmweb

Podziel się swoją opinią

TERAZ OGLĄDANE

  1. Skazani na Shawshank
  2. Skazani na Shawshank

   1994 · USA · Dramat · Lektor

  3. star 8.8

  4. 2h 22m
  1. Zielona mila
  2. Zielona mila

   1999 · USA · Dramat · Lektor

  3. star 8.6

  4. 3h 08m
  1. Nietykalni
  2. Nietykalni

   2011 · Francja · Dramat · Lektor

  3. star 8.7

  4. 1h 52m
  1. Festen
  2. Festen

   1998 · Dania, Szwecja · Dramat · Lektor

  3. star 7.8

  4. 1h 45m
  1. Przełęcz ocalonych
  2. Przełęcz ocalonych

   2016 · Australia, USA · Dramat · Lektor

  3. star 8.2

  4. 2h 19m