Incepcja

Inception

Incepcja

Incepcja jest filmem z gatunku „heist film”. Jest to anglojęzyczne określenie, które nie doczekało się odniesienia w języku polskim. Film jest opowieścią o skoku niemożliwym, mająca szanse zostać zapamiętana w kanonie gatunku.

Grany przez Leonardo DiCaprio Cobb jest specjalistą w dziedzinie wydobywania informacji z ludzkich snów (tzw. ekstrakcją). Zdolności te powodują, że zarabia niewyobrażalne sumy, lecz nie ma jednego - życia rodzinnego, a dokładnie bliskości dzieci. Jest on dodatkowo podejrzewany przez władze o morderstwa. Pewnego dnia do naszego bohatera zgłasza się japoński biznesmen z prośbą wykonania pewnego zlecenia. W zamian oferuje wyczyszczenie kartoteki policyjnej. Cobb bez wahania zgadza się. Zadanie okazuje się niemożliwe do zrobienia, a przynajmniej piekielnie trudne. Jednakże organizuje on zespół ludzi i przygotowuje plan. Rusza w świat sennych marzeń. Ma on dokonać incepcji, czyli zasadzenia w umyśle śpiącego myśli, idei, by ten przyjął ją jako własną.

Skutkiem tego, co się w efekcie tego działania dzieje powoduje, że mamy do czynienia z genialnym kinem sensacyjnym. Komplikuje się intryga, dodatkowo jest  duża liczba zwrotów akcji. Widz nie może być pewny niczego, co zaraz się wydarzy. Zaciera się granica między jawą, a snem. Naprawdę można się pogubić w akcji filmu, wystarczy dosłownie chwila nieuwagi. Doświadczamy scen z pościgami, strzelaninami, piętrzącymi się problemami, a to wszystko wewnątrz snu, który jest wewnątrz innego snu, a ten osadzony jest w kolejnym śnie.

Film jest popisem geniuszu, reżyserskiego kunsztu Nolana. Jest on skomplikowanym tworem z akcją, odbywającą się na kilku płaszczyznach jednocześnie. Film utrzymuje dobre tempo akcji przez całą długość jego trwania. Seans, który trwa 150 minut mija jak mrugnięcie oka. Ostatnie sceny sprawiają, że widz siedzi nieruchomo z zapartym tchem i drżącym sercem obserwując akcję. Końcowy fragment podrywa z fotela wszystkich oglądających. Po seansie każdy na swój sposób będzie próbował zinterpretować wydarzenia oraz określić doświadczenia, jakich był świadkiem.

Oprócz genialnej reżyserii filmu oraz gry aktorskiej, na duże brawa zasługuje również muzyka, a także wspaniały montaż. Film od strony technicznej to po prostu majstersztyk. Budowanie napięcia i angażowanie uwagi widza jest tu na poziomie mistrzów kina, takich jak Alfred Hitchcock. Reżyser sam zachęca do wyciągania wniosków, co jest jawą, a co snem. To powoduje, że film ma dodatkowy urok. Ponadto rozwija naszą wyobraźnię i każdy widz będzie miał inne odczucia i wyciągnie inne wnioski po obejrzeniu „Incepcji”. Film jest jednym z największych dzieł kinematografii ostatnich lat.
 

link Więcej favorite_border Do obejrzenia
8.3
- Filmweb

Podziel się swoją opinią

TERAZ OGLĄDANE

  1. Incepcja
  2. Incepcja

   2010 · USA, Wielka Brytania · Thriller · Lektor

  3. star 8.3

  4. 2h 28m
  1. Prestiż
  2. Prestiż

   2006 · USA, Wielka Brytania · Thriller · Lektor

  3. star 8.1

  4. 2h 10m
  1. Prawo zemsty
  2. Prawo zemsty

   2009 · USA · Thriller · Lektor

  3. star 7.9

  4. 1h 49m
  1. Botoks
  2. Botoks

   2017 · Polska · Thriller · Lektor

  3. star 4.7

  4. 2h 15m
  1. Podziemny krąg
  2. Podziemny krąg

   1999 · Niemcy, USA · Thriller · Lektor

  3. star 8.3

  4. 2h 19m